SMART PORT - אנשים פוגשים טכנולוגיה - נמל חיפה

מתקדמים בשבילך

 

סקרנים לדעת איך ייראה העתיד בתחום הסחר הימי? בנמל חיפה לא מנבאים אותו, אלא מתכוננים לקראתו: מתוך תפישה לפיה יש להקדים ולהיערך לשינויים בתחום הספנות ולעמוד בחזית הטכנולוגיה, הנמל התאים עצמו מבעוד מועד לחידושים שהביא איתו הסחר הימי, הגדיל את עוצמתו  והשקיע מאות מיליוני שקלים ברכישת ציוד חדש להעצמת הפעילות בנמל, כולל עגורני גשר לתפעול אוניות ענק ועגורני שער לאזורי האחסנה מהיצרנים הטובים בעולם. השילוב של עובדי הנמל המקצועיים עם הטכנולוגיה המתקדמת בעולם הופכים את נמל חיפה ל-SMART PORT

לוגו של נמל חיפה כנמל חכםמכולות או לא להיות

 

אם עד לפני מספר שנים שטו במימי האוקיינוסים בעיקר אוניות בגודל 5,000-8,000 TEUs, הרי שהיום בונות המספנות אוניות מכולה בעלות נפח גדול פי שניים ושלושה. כשהוא עם הפנים קדימה, שידרג נמל חיפה את מסוף הכרמל כך שיוכל לקלוט אוניות ענק, מתוך הבנה כי בעתיד עוד צפוי לעלות שיעור אוניות המכולה הגדולות. נמל חיפה מתגאה ביכולת לקלוט אוניות בעלות קיבולת של עד 16,000 TEUs מבחינת עומק המים ומרחב התמרון הדרוש להן, ובעיקר לאחר שהשלים רכישה של עגורני גשר הבנויים לטפל באוניות ברוחב 21 מכולות.

את העשור השני של המאה ב-21 פתח נמל חיפה עם הטמעת המערכת החדישה ביותר בעולם לניהול מסופי מכולות מודרניים: מערכת ה- Terminal Operating System) TOS), של חברת NAVIS האמריקאית, אשר מותקנת בטרמינלים המתקדמים ביותר בעולם. המערכת מתכננת ומנהלת באופן ממוחשב את כל פעילויות המכולות בנמל, בהן פריקה, טעינה, אחסנה ועיתוק, ומאפשרת יעילות מרבית בתפעול, האצת העבודה באופן משמעותי ושיפור התפוקה. מעל 1.4 מיליון מכולות (TEUs) עוברות בנמל בשנה ונפרקות או נטענות בקצב גבוה ביותר. בזכות המערכת, כל אחסנה ותנועה של מכולה מתוכננת מראש, תוך שימת דגש על אופטימיזציה של העבודה הנמלית ושינוע המכולות .

המומחיות של הנמל בתחום המכולות הפכה אותו לטוב בישראל. מסופי המכולות של נמל חיפה, ומסוף הכרמל בפרט, הם המתקדמים בישראל ומאפשרים פריקה וטעינה בתפוקות גבוהות ביותר. כל עגורן במסוף הכרמל משנע מכולות בקצבים הגבוהים מ-30 מכולות בשעה, והגעה לתפוקות של 40 מכולות לשעת עגורן ואף למעלה מכך היא מחזה שכיח. רבים משיאי התפוקות בשנים האחרונות הושגו בזכות מערכת ה-TOS שעברה שדרוג ותוספות, שחלקן פותחו על ידי המתכנתים של נמל חיפה והינם ייחודיים לנמל חיפה. בנוסף, פיתוח של נמל חיפה מאפשר למערכת המתקדמת לשלוט כיום גם  על  פעילות המטען הכללי. באופן זה מתאפשר תכנון ובקרה בזמן אמת של הפעילות, כמו גם אחסנה ושליטה על שער המטענים.

 

 


המקום הרביעי בעולם ל…. נמל חיפה

על פי מחקר של מומחי ארגון ה- OECD,  נמל חיפה הינו הרביעי ביעילותו מבין כל נמלי המכולות בעולם, בניצול האמצעים והמשאבים העומדים לרשותו. מקדימים את חיפה שלושה נמלים מהמזרח הרחוק

והאוסקר הוא של… נמל חיפה…

שתי זכיות לנמל חיפה (2019,2015) בתחרות ה'אוסקר של נמלי הים' , שתיהן בקטגוריית התרומה לקהילת הים והלקוחות המשתמשים בהובלה הימית. שתי הזכיות ניתנו לנמל על מצויינות טכנולוגית וחדשנות הקשורים להטמעה ושידרוג  המערכת הממוחשבת TOS.העתיד כבר בשער

גם שער המטענים החדש שייצא לדרכו בקרוב, הוא מהמתקדמים בעולם מבחינה טכנולוגית, ויופעל באופן אוטומטי באמצעות חיישנים וללא מגע יד אדם. שער המטענים החדש והטכנולוגי יאפשר זיהוי אוטומטי של כלל הנתונים של המשאית, הנהג והמטען בסיוע חיישנים וללא מגע יד אדם. השער החדש והמתקדם, ראשון מסוגו בעולם, מתפרש על פני 17 מסלולים כניסה ויציאה בשטח של כ- 90 דונם, ומאפשר גם שיקוף ביטחוני של המשאיות. התהליך מתבצע על ידי מעבר בפורטל דיגיטלי מתקדם הכולל חיישנים, מצלמות , עמדת שקילה וכן בדיקות ממוחשבות לקרינה
רדיואקטיבית ובדיקה ביומטרית של הנהג לצרכי ביטחון. נמל חיפה גאה להיות נמל הדגל של מדינת ישראל ולהיות המגדלור של נמלי הים על הגלובוס בקדמה ובחדשנות שהוא מציג.

נמל חיפה נערך גם לשיפור דרמטי בשינוע מטען כללי ותפזורת, לאחר שמטען זה עבר לניהול ותכנון של מערכת ה-TOS של NAVIS. לאחר השלמת הרכישה של שלושה עגורני ענק ניידים חדשים, חופנים ירוקים, מתקני אקו הופר לפריקת צוברים, והתאמת כלל המערכות הטכנולוגיות למטענים אלה, יוכלו לקוחות הנמל להנות משירות ברמה גבוהה ביותר למטען הכללי.

גם מחלקת הים של נמל חיפה כבר התאימה עצמה לאוניות הענק עם רכישת שתי גוררות עוצמתיות חדשות וכן סירת נתב חדשה. הרכש המאסיבי ממצב את נמל חיפה עם עוצמה שאין דומה לה ויכולת לתת שירות ברמה גבוהה מאוד ללקוחות הנמל במהירות וביעילות.

 

 


הנמל און-ליין

נמל חיפה ופעילותו נמצאים לא נמצא רק בים, ביבשה ואפילו באוויר עם מנופי הענק, אלא גם ברשת האינטרנט. כיאה לנמל שחרט על דגלו את הקדמה הטכנולוגית והחדשנות, השיק נמל חיפה אתר לקוחות אינטרנטי זה המבטא את חזון הנמל לשים את הלקוח במרכז ולהעניק שירות ללקוחות בסטנדרטים בינלאומיים, המקובלים בנמלים המתקדמים בעולם תוך שקיפות מלאה.