ירוק בנמל - נמל חיפה

חזקים יותר, ירוקים יותר

 

מי שמפליג בבריכת הנמל או נוסע בין רציפיו, לא יכול להתעלם מהמים התכולים, הצבע הלבן של שובל האוניות הבוהק והאוויר הנקי שאופף אותו. בשנים האחרונות השקיע נמל חיפה זמן, מאמץ וכספים רבים כדי לשמור על סביבה ירוקה ונקייה ולקדם את הגנת הסביבה במפרץ.
נמל חיפה התחדש בציוד המתקדם והגדול מסוגו בישראל, שגם העלה את היעילות והתפוקה וגם שומר על תפעול ידידותי לסביבה, תוך שירות מהיר הרבה יותר ללקוחותיו.

 

 

 

 


בשנים האחרונות רכש נמל חיפה את העגורנים המתקדמים מסוגם בעולם, אשר פועלים על חשמל בלבד, ללא צורך בדלקים או שמנים. כך גם נמנעה לחלוטין האפשרות לזיהום המים, וגם הושגה תפוקה גבוהה ביותר. בנוסף, נכנסו לשימוש שני מתקני אקו-הופר ייחודיים, מעין משפכים ענקים ואטומים שמטרתם לפרוק חומרים מהאוניות באופן מושלם כך שיישאבו אקטיבית לתוך המתקן ולא יזלגו החוצה, לים או לאוויר, תוך הספקי עבודה גבוהים. גם מנופים ניידים חדשים, המתקדמים והגדולים בישראל, הגיעו לנמל חיפה במסגרת המהפכה הירוקה. המנופים פועלים באמצעות חשמל, ללא שימוש בדלקים או שמנים, וכושר ההרמה של כל מנוף הוא עד מאה טון, יותר מפי 2 מכושר ההרמה של המנופים הוותיקים. רכישת המנופים כללה גם רכישה של חופני הרמה ירוקים ואטומים, המיועדים לחומרים אבקתיים, בעלי כושר נשיאה של 15 קוב, גם כן כמעט פי 2 מהחופנים הקודמים. בכך, נמל חיפה גם תרם לאיכות הסביבה וגם העצים עוד יותר את יכולותיו, והוכיח שוב שהוא הנמל המתקדם והאחראי בישראל. בנוסף לציוד היקר, הוקמה בנמל יחידה חדשה שכל מטרתה הוא הגנה ופיקוח על הסביבה. מצלמות מיוחדות לניטור האוויר הוצבו ברחבי הנמל, והן משדרות בזמן אמת את התמונות למחשבי איגוד ערים לאיכות הסביבה.

לא פשוט לשנות הרגלים של שנים רבות, להקפיד על עשרות אלפי פעולות מנוף ולדרוש אפס תקלות. אבל עובדי התפעול של נמל חיפה התמקצעו בסדרה ארוכה של הדרכות הנוגעות לעבודה תוך שמירה על הסביבה. יריעות מיוחדות נמתחות על דפנות האוניות כדי למנוע נפילת חומרים שעלולים להביא לפגיעה באיכות הים, עבודה זהירה יותר מונעת גלישת חלקיקים לרציף ולאוויר, ונהלים קפדניים חדשים מפסיקים את העבודה בכל פעם שעוצמת הרוח עולה מעל למותר. בנוסף, שיתוף פעולה הדוק של נמל חיפה עם חטיבת המטענים ברכבת ישראל, מאפשר הובלת מטען שהיה מובל בעבר במשאיות ליעדים מרוחקים, באמצעות קרונות הרכבת. גם ירוק יותר גם מהיר ויעיל יותר. מבחני התוצאה מראים כי נמל חיפה שומר על איכות האוויר באופן רצוף ועקבי, עם אפס פליטות של חומרים מעל לתקנים המותרים.