על הטרמינל - נמל חיפה

טרמינל הקרוזים של ישראל

 

מאות אלפי מפליגים חולפים מדי שנה בטרמינל של נמל חיפה, הנמל היחיד בישראל המשמש ליציאת ישראלים ותיירים להפלגות בים התיכון, והמוביל בקבלת תיירים באוניות פאר המגיעות לארץ מכל רחבי העולם. הטרמינל ששופץ באופן נרחב בשנה האחרונה, מצויד היטב ומציע מרחב נוח, מטופח וממוזג, עם קפיטריות, חנויות פטורות ממכס, שרותי "פטור ושמור", מוניות ותחבורה ציבורית, וכל השירותים הנדרשים להנעמת ההגעה לארץ או היציאה ממנה. הטרמינל מקושר ישירות לעיר התחתית של חיפה, ונמצא במרחק מספר דקות הליכה מתחנת הרכבת 'חיפה מרכז – השמונה'. בקרבת הטרמינל קיימים חניונים לטווח ארוך עבור המפליגים.

טרמינל הנוסעים של נמל חיפה משרת מדי שנה עשרות אוניות תיירים. בשנים האחרונות חל גידול דרמטי בשיעור אוניות התיירים הפוקדות את הנמל ואף עוצרות בו למשך יומיים ויותר. כל חברות הקרוזים המובילות בעולם בוחרות בנמל חיפה כשער הכניסה שלהן למדינת ישראל, ואין ספק שמדובר גם בשער הכניסה היפה ביותר. גם נתוני הירידה לחוף בנמל חיפה גבוהים במיוחד, ועומדים על 85% מכלל הנוסעים על גבי האונייה, אשר בוחרים לרדת לחוף ולטייל ברחבי העיר חיפה ומדינת ישראל כולה. הטרמינל אף זכה באות המצוינות מאתר התיירות המוביל "Trip Advisor", שהסתמך על דירוגיהם של תיירים שפקדו את הנמל עם אוניות הקרוז של החברות המובילות בעולם.

הטרמינל עבר בשנה האחרונה שיפוץ נרחב, הן של חזית הטרמינל ששופצה כליל בסיוע משרד התיירות, והן של אולמות היוצאים והמגיעים שמשרתים כעת את האוניה החדשה של "מנו ספנות" ה-CROWN IRIS. כעת, טרמינל הנוסעים של נמל חיפה מסוגל באופן שוטף לטפל באופן יעיל ומהיר באוניות של עד 2500 איש שמתחילות ומסיימות את ההפלגה בחיפה, והחלפת נוסעים. בנוסף, הטרמינל יודע לשרת אוניות תיירים ענקיות, שעל סיפונן 5000 תיירים ויותר, דוגמת ה"קוסטה ונציה" שהגיעה במרץ 2019 לנמל חיפה ומחזיקה בתואר אוניית התיירים הגדולה ביותר שפקדה נמל בישראל (5,260 מפליגים ולמעלה מ-1,100 אנשי צוות).

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

עוד על הטרמינל:

 

הטרמינל מציע מרחב נוח, מטופח וממוזג המאפשר מעבר בו זמנית של מגיעים ומפליגים. בטרמינל מצוי אזור הורדה ואיסוף של נוסעים המחובר בגשר לרחוב העצמאות בעיר התחתית של חיפה (מיד אחרי רחוב העצמאות 65), אזור המתנה, קפיטריות, שרות מוניות, חנויות פטורות ממכס, שרותי " פטור ושמור", ועוד.
הטרמינל מחובר כאמור על ידי גשר עילי לעיר התחתית בחיפה, לעורק תחבורה ראשי ולתחנת הרכבת ("מרכז- השמונה") הנמצאת במרחק 5 דקות הליכה מהטרמינל. לנוחות המפליגים קיימת מעלית המקשרת בין מפלס תחנת הרכבת והחניונים למפלס הטרמינל. נוסף לחניון הרכבת הסמוך למסוף, ישנם מספר מגרשי חניה בתשלום, כפי שמפורט בהמשך.
נוסעים המגיעים להפלגה יגיעו עם כבודתם לטרמינל, יעברו בידוק בטחוני, שליחת כבודה וקבלת כרטיס עליה לאנייה עם פרטי החדרים ומספרם הסידורי ליציאה לרציף. לאחר מכן ירדו לאולם התחתון, יעברו תהליך בקורת גבולות ויוכלו ליהנות מחנויות הפטורות ממכס, המרת כספים ומשרותי קפיטריה באולם נוח וממוזג. מאזור זה תבוצע יציאה של הנוסעים במדורג, על פי כריזה של קבוצת מספרים סידוריים (על פי כרטיס העלייה) לעבר האניה ברציף.

נגישות:

נמל חיפה קיבל אישור רשמי כאתר נגיש מהנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות של משרד המשפטים. לאחר הליך ממושך, שהושקעו בו משאבים רבים וביקורות של הנציבות, הודיע משרד המשפטים לנמל חיפה כי החברה עמדה במלוא הדרישות על פי חוק להתאמות הנגישות לאנשים עם מוגבלות בטרמינל הנוסעים. כחלק מההתאמות, הותאמה הכניסה לטרמינל לבעלי מוגבלות, המעליות הותאמו, כולל התראות קוליות, הוספה ושודרגה עמדה מיוחדת לאנשים עם מוגבלות על פי התקן הנדרש, נבנה כבש הרמה מיוחד לצורך מעבר של אנשים עם מוגבלות מהרציף לאונייה, והוספו עזרים קוליים וחזותיים בטרמינל עצמו. חברת נמל חיפה, בשיתוף חברת מנו ספנות וסוכני האונייה המלווים את פעילות אוניות התיירים, מבטיחים בכך מעבר נעים ונגיש לכל אדם בעת עליה או ירידה מאוניות הנוסעים המיועדות לקהל הישראלי, ועבור כל תייר המגיע באונייה מחו"ל לביקור וסיור בחיפה.

 

לפניות בנושא טרמינל נוסעים – טלפון: 04-8518245/6

 

חניונים:
ככלל אין חניה למפליגים בשטח הטרמינל.

מומלץ להשתמש בשרותי הרכבת ולרדת בתחנת "מרכז- השמונה" הסמוכה מאד לטרמינל.

חנייה ברחבת הטרמינל תותר רק לבעלי תו חנייה לנכים שיגיעו עם רכבם, יחנו במקום המיועד ויירשמו במשרד המודיעין בטרמינל.

ככלל, רחבת הטרמינל נועדה להורדת והעלאת נוסעים בלבד. רכב שיחנה ללא רישום יטופל בחומרה על פי נהלי החברה.

 

חניונים סמוכים:
1. חניון עירוני בתחנת רכבת מרכז- השמונה.
2. חניון עירוני באזור קמפוס הנמל – רחוב הנמל 40.
3. חניון פרטי – רחוב קדושי בגדד 30 , טל – 5610727 03 .
4. חניון פרטי – רחוב שער פאלמר 1, טל – 0526375054.
5. חניון שער הנמל, חניון פרטי מקורה ברחוב הנמל 36. טלפון 052-8844220 ,
054-7006820

לנמל אין כל קשר לחניונים . הפרטים נמסרו מטעמם ומוגשים על ידינו כשרות לציבור המפליגים.

 יתרונות הטרמינל:

  • טרמינל הנוסעים החדיש של נמל חיפה מקושר ישירות לעיר התחתית של חיפה, ונמצא במרחק מספר דקות הליכה מתחנת הרכבת 'חיפה מרכז – השמונה'.

  • בקרבת הטרמינל קיימים חניונים לטווח ארוך עבור המפליגים, ובטרמינל עצמו מצוי אזור הורדת ואיסוף נוסעים, אזור המתנה, קפיטריות, שרותי מוניות, חנויות פטורות ממכס, שרותי "פטור ושמור" ועוד.

  • הנמל שוכן בלב העיר חיפה המתברכת במגוון רחב של שירותים לספנות, באמצעי תחבורה יבשתיים ואוויריים לחלקי הארץ השונים, וכן במרכזי מסחר ובידור.

  • באזור הטרמינל המחובר ישירות לעיר התחתית ניתן לקיים אירועי תרבות, תיירות ופנאי לקהל הרחב